0%

چطور بهترین انتخاب را داشته باشیم

وردپرس، الزام یا انتخاب؟

در این مقاله به بررسی دلایل برتری مطلق وردپرس در مقایسه با سایر سیستم های مدیریت محتوای آماده، و اینکه چرا باید از این سیستم استفاده کنید می پردازیم.

پیشگفتار

زمانی که تصمیم به استفاده از سیستم های آماده برای راه اندازی وب سایت می گیرید، با دنیایی از گزینه ها و انتخاب ها روبرو هستید. این سیستم های مدیریت محتوا (Content Management System) که گاهاً با نام CMS آماده هم شناخته می شوند، دریایی از امکانات، قابلیت ها و فرصت ها را در دل خود جای داده اند؛ امکانات و فرصت هایی که نه تنها برای کاربر مصرف کننده، بلکه حتی برای برنامه نویسان هم جذابیت های بیکرانی دارند.

دیگر هیچ برنامه نویسی ملزم به کدنویسی خط به خط برای تک تک ماژول ها و بخش های کاربری یا مدیریت نیست، و می تواند با استفاده از این CMS ها، بیش از نیمی از کار را ظرف مدت چند دقیقه انجام داده، و تنها سایر بخش ها و مراحل را توسعه دهد. مگر آنکه کارفرما یا سفارش دهنده، درخواست برنامه نویسی اختصاصی برای کل بخش های وب سایت را داشته باشد.

دیگر هیچ سفارش دهنده ای مجبور نیست هزینه های هنگفت و میلیونی برای داشتن وب سایتی هرچند ساده را متحمل شود؛ و دیگر مجبور نیست هفته ها، و یا شاید هم ماه ها منتظر بماند تا مراحل پیاده سازی و برنامه نویسی وب سایتش به اتمام برسد. حالا این سفارش دهنده می تواند تنها ظرف چند روز، و با صرف هزینه ای به مراتب کمتر و ناچیز در مقایسه با برنامه نویسی اختصاصی، صاحب وب سایتی زیبا و درخور شأن خود و کسب و کارش شود.

اما قدم نهادن در مسیر استفاده از CMS های آماده پایان کار نیست. حتی در این مسیر هم، اگر بدرستی و با آگاهی قدم برندارید، زمین می خورید! و این زمین خوردن نه تنها باعث تأخیر، بلکه گاهی اوقات باعث ناکامی در رسیدن به هدف می شود. درنتیجه همواره این نیاز وجود داشته، که از میان تمامی انتخاب ها و گزینه ها، با دانش و آگاهی انتخاب نهایی را انجام دهید.

وردپرس محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا

وردپرس ، غول مرحله آخر!

به دور از هرگونه تعصب و پیشداوری، بدون شک پر طرفدار ترین و پراستفاده ترین سیستم مدیریت محتوا در جهان، سیستم مدیریت محتوای وردپرس (WordPress) است. سیستمی که در ابتدا تنها به عنوان یک سرویس بلاگ نویسی معرفی شده بود. اما در ادامه و بواسطه توسعه های مداوم، حالا تبدیل به غول همه کاره دنیای وب شده است.

ناگفته نماند که CMS های آماده بسیار با کیفیت دیگری نیز موجود و قابل استفاده هستند. CMS هایی همچون Joomla، Drupal، Prestashop، Opencart و سیستم های دیگری که برخی به صورت اختصاصی بروی یک حوزه، و برخی دیگر هم بسیار کلی و منعطف طراحی و پیاده سازی شدند.

اما فاکتور های بسیار زیادی در مقایسه و برتری هر CMS نسبت به دیگری وجود دارد، که البته وردپرس، مچ تمامی CMS های دیگر را در آنها خوابانده است! فاکتور هایی همچون سهولت در نصب، سهولت در یادگیری، توسعه پذیری بسیار سریع و آسان، ارائه آپدیت های منظم، بهره بردن از افزونه های امنیتی بسیار کامل و امکان بالا بردن سطح امنیت وب سایت تا حد فوق پیشرفته، انعطاف پذیری باور نکردنی در پیاده سازی انوع وب سایت ها، تعداد قالب های آماده، و همچنین ماژول ها و افزونه های بسیار زیاد، و البته، قدرت سئو و بهینه سازی تقریباً بی رقیب در میان تمامی CMS های دیگر!

درست زمانی که مشغول تألیف این مقاله بودیم، آخرین آمار مربوط به سهم CMS ها در بستر وب به تازگی منتشر شده بود. تا تاریخ ۲۱ فوریه سال ۲۰۱۸ (درست ۱۲ روز پیش از تألیف این مقاله) وردپرس چنین آماری از خود برجای گذاشته بود:

  • حدود ۲۹% از کل وب سایت های دنیا با استفاده از وردپرس راه اندازی شده اند، یعنی عددی در حدود ۱۹.۵ میلیون وب سایت!
  • در حال حاضر بیش از ۱۱ هزار قالب وردپرس در سایت ThemeForest (بزرگترین مارکت نرم افزاری در جهان) وجود دارد!
  • افزونه های وردپرس موجود در سایت WordPress.org (مرجع اصلی وردپرس) تاکنون بیش از ۱ میلیارد بار دانلود شده اند!
  • افزونه ووکامرس (WooCommerce – بزرگترین و جامع ترین افزونه فروشگاه ساز وردپرس) تاکنون بیش از ۳۰ میلیون بار دانلود شده، و حدود ۲۸% از کل فروشگاه های اینترنتی دنیا با استفاده از این افزونه راه اندازی شده اند!

شاید تنها نگاهی به این ارقام کافی باشد تا بدانیم که با چه سیستم مدیریت محتوای جامع و پرکاربردی روبرو هستیم. سیستمی که نه تنها در کشور خودمان، بلکه در کل دنیا بسیار مورد اعتماد و استقبال واقع شده، و هر روز بیش از پیش، روند رو به جلوی خود را با اقتدار ادامه می دهد.

کپی برداری از محتوای این مقاله، در صورت ذکر منبع، هیچ مانعی ندارد.

ارسال دیدگاه

بیست + هفده =

عبارت مورد نظر را وارد کرده و بروی دکمه جستجو کلیک کنید.