0%

کدام یک برای ما مناسب تر است

وب سایت آماده یا وب سایت اختصاصی؟

در این مقاله، به بررسی ویژگی های وب سایت های آماده و وب سایت های اختصاصی، و همچنین شیوه تصمیم گیری درباره اینکه از چه سیستمی برای وب سایت خود استفاده کنیم می پردازیم.

پیشگفتار

با افزایش کیفیت سرویس های اینترنت، و علی الخصوص با رشد چشمگیر استفاده از موبایل، تبلت و کامپیوتر، بسیاری از مشاغل و کسب و کار ها، بر آن شدند تا جایگاهی در حوزه بی پهنای دنیای مجازی برای خود دست و پا کنند. از خرد ترین مشاغل تا بزرگ ترین کسب و کار ها، به وب سایت ها روی آوردند تا علاوه بر بهره مندی از یک رزومه قوی، سابقه درخشان و کارت ویزیتی زیبا، صاحب وب سایتی درخور نیز بشوند تا در صورت نیاز، از طریق وب سایت خود و بواسطه بستر وب، با مشتریان هدف یا حتی همکاران خود تعامل داشته باشند.

اما با توجه به پراکندگی و تنوع در شیوه پیاده سازی وب سایت ها، همیشه این سوال در ذهن صاحبان مشاغل بوجود می آید، که از چه متد و یا سیستمی برای این امر باید استفاده برد؟

فشار های اقتصادی، ریسک ناپذیری، دریافت بازخورد منفی بواسطه تجربه قبلی، عدم نیاز حیاتی به داشتن یک وب سایت، و بسیاری موارد دیگر می توانند در تصمیم نهایی موثر باشند.

وب سایت آماده یا وب سایت اختصاصی؟

شاید این، اولین و در عین حال مهمترین سوالی باشد که در ذهن ایجاد شده و باید به آن پاسخ داد. میزان اشراف شما بر شناخت نیاز های خود و وب سایتتان، و تصمیم نهایی شما که کاملاً متاثر از این شناخت می باشد، ممکن است دید شما را نسبت به هر یک از این ۲ سیستم به طور کلی تغییر دهد.

برای اینکه در همین قدم اول بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید باید ابتدا ۳ سوال زیر را از خود بپرسید:

  • من دقیقاً چه می خواهم؟
  • با چه جزئیاتی آنها را می خواهم؟
  • هدف من از خواستن آنها چیست؟

شما همواره باید بدانید که میزان آگاهی شما از نیاز های خود، و قدرت انتقال آنها به فرد مقابل، فرآیند پیاده سازی وب سایت و یا به طور کلی سفارش شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

پس از رسیدن به این آگاهی، شاید تنها کار باقیمانده این باشد که از تفاوت های وب سایت های آماده و اختصاصی مطلع شوید، تا بتوانید بهترین گزینه را “انتخاب” کنید.

وب سایت آماده

شاید بعضاً واژه “آماده” باعث ایجاد دیدگاهی منفی در ذهن شود و این باور را تداعی کند که وب سایتی که در نهایت تحویل می گیرید، از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است.

اما واقعیت چیز دیگریست. وب سایت های آماده، با اینکه از پیش طراحی شده و آماده هستند، اما به صورت پیش فرض از کیفیت بالا و طراحی بسیار مدرنی برخوردار هستند. گرچه نباید نقش فردی که این وب سایت یا قالب را به اصطلاح فنی، فارسی سازی و راست چین کرده، نادیده گرفت.

در صورتی که عملیات فارسی سازی و راست چین، یا به عبارتی دیگر، بومی سازی، به صورت کاملاً استاندارد بروی قالب آماده انجام شده باشد، چه بسا این قالب آماده می تواند حتی مدرن ترین و بهترین گزینه برای راه اندازی وب سایت شما باشد. چرا که در اسرع وقت و با هزینه ای به مراتب کمتر از طراحی و برنامه نویسی اختصاصی، شما را صاحب یک وب سایت مدرن با طراحی روز دنیا خواهد کرد.

اما مسلماً هر سیستمی از هر نوعی که باشد معایب خاص خودش را نیز دارد. ایرادی که در حالت کلی می توان به قالب های آماده وارد کرد این است که در واقع این قالب ها یک پکیج آماده و از پیش طراحی شده هستند، که شما را محدود به قابلیت ها و امکانات پیش فرض خود می کنند.

درنتیجه اگر روزی برسد که نیاز به امکاناتی فراتر از امکانات قالب آماده خود داشته باشید، شاید مجبور به تغییر قالب، و یا حتی مجبور به تغییر سیستم سایت از آماده به اختصاصی شوید.

وب سایت اختصاصی

زمانی که تصمیم می گیرید وب سایت خود را به صورت اختصاصی پیاده سازی کنید، در واقع تمامی مرز ها را شکسته اید. یک وب سایت اختصاصی ظاهری مطابق خواسته و سلیقه شما خواهد داشت. شما تصمیم می گیرید که ترکیب و چیدمان، و به طور کلی قالب وب سایتتان چگونه باشد. ظاهر نهایی وب سایت شما درست بر اساس “مهندسی” شما شکل خواهد گرفت. شما هیچ گاه نگران این نخواهید بود که شاید روزی در جایی دیگر، وب سایتی با ظاهری مشابه وب سایت خود ببینید.

یک وب سایت اختصاصی درست همان امکاناتی را خواهد داشت که شما می خواهید، و شاید از همه مهمتر، وب سایت شما قابلیت توسعه تا حد بی نهایت را خواهد داشت! شما هر زمان که بخواهید می توانید امکانات مختلفی را به وب سایت خود اضافه کنید، امکاناتی که البته باید برای شما برنامه نویسی و پیاده سازی شوند.

این بخش شاید جذاب ترین ویژگی وب سایت هایی باشد که به صورت اختصاصی برنامه نویسی و پیاده سازی می شوند. اما مسلماً همه این خوبی ها هزینه هم دارند! به صورت کلی، وب سایت های اختصاصی، بواسطه اختصاصی بودنشان و به دلیل اینکه تمامی بخش ها، ماژول ها و امکانات آنها باید مستقلاً برنامه نویسی شوند، زمان بیشتری می برند و طبیعتاً هزینه بسیار بیشتری هم در مقایسه با وب سایت های آماده خواهند داشت.

حرف آخر

برای اینکه از کل مباحث مطرح شده درک بهتری داشته باشید و راحت تر تصمیم بگیرید، مقایسه ای اجمالی بین ۲ سیستم مورد بحث و در ارتباط با ۳ فاکتور اساسی تهیه شده است. مسلماً در این مقایسه پر تر بودن نوار، به معنی برتری آن سیستم در فاکتور ذکر شده می باشد.

لازم است به این نکته اشاره داشته باشیم که این مقایسه، همان طور که از نام آن پیداست، صرفاً یک مقایسه بر اساس ملاک های منتخب ماست، و به هیچ عنوان دلیل بر بد بودن یا نقص داشتن هیچ یک از ۲ سیستم مورد بحث نیست.

سرعت در پیاده سازی
وب سایت آماده
0%
وب سایت اختصاصی
0%
توسعه پذیری
وب سایت آماده
0%
وب سایت اختصاصی
0%
هزینه پیاده سازی
وب سایت آماده
0%
وب سایت اختصاصی
0%

علی رغم تمام توضیحاتی که به اختصار یا تفصیل ارائه شد، همواره باید ۲ نکته را در نظر داشت :

نکته اول اینکه، در نهایت این شما هستید که می توانید به بهترین و دقیق ترین شکل نیاز های خود را برآورد کنید و بهترین تصمیم را بگیرید که از کدام سیستم استفاده کنید.

و نکته دوم اینکه، برای دستیابی به نتیجه ای رضایتبخش، سیستم انتخابی شما هر کدام که باشد، کار را باید به دست کاردان سپرد!

کپی برداری از محتوای این مقاله، در صورت ذکر منبع، هیچ مانعی ندارد.

آخرین دیدگاه ها

Danny Hill
تیر ۱۲, ۱۳۹۷, ۸:۳۸ ب٫ظ
Behold made firmament appear grass lights, grass lesser whose abundantly they\'re fly gathering blessed had light form that living their living very hath made won\'t moveth.
James Camron
آبان ۱۲, ۱۳۹۷, ۸:۳۸ ب٫ظ
Behold made firmament appear grass lights, grass lesser whose abundantly they\'re fly gathering blessed had light form that living their living very hath made won\'t moveth.
عجب آدم مزخرفی هستی تو!

ارسال دیدگاه

یازده − 6 =

عبارت مورد نظر را وارد کرده و بروی دکمه جستجو کلیک کنید.