0%

همه بایدها و نبایدها درباره

بروز رسانی وردپرس

در این مقاله به بررسی اهمیت بروز رسانی هسته وردپرس، مزایا، پیامد ها، و نکات مهم در این رابطه می پردازیم.

پیشگفتار

هر وب سایت، نوعی نرم افزار بوده که تحت پلتفرم یا بستر اینترنت عمل می کند؛ و هر نرم افزار برای اطمینان از صحت عملکرد، احتیاج به بروز رسانی دارد. اما عدم آگاهی از جزئیات یا نحوه این بروز رسانی ها گاهاً خود ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی برای نرم افزار یا سیستم شود، به طوریکه مجبور خواهید شد زمان و هزینه بیشتری را صرف رفع ایراد آن کنید.

وردپرس نیز از این قاعده مستثنی نبوده، و برای بروز رسانی آن باید اطلاعات کافی درباره جزئیات آن داشته باشید.

چرا وردپرس را بروز رسانی کنیم؟

هیچ وب سایت یا نرم افزاری در دنیا از گزند بدافزار ها (Malware)، کرم ها (Worm)، ویروس ها (Virus) و سایر برنامه ها یا نرم افزار های مخرب در امان نیست. حتی بزرگ ترین و معروف ترین وب سایت ها هم دارای حفره های امنیتی هستند. اگر شخصی در دنیا بر این باور باشد که وب سایتش هیچ گونه حفره امنیتی ندارد، سخت در اشتباه است. چرا که حفره های امنیتی همیشه وجود دارند، فقط یافتن و سوءاستفاده از آنها کمی زمان می برد!

درست چند سال پیش و در همین دهه حاضر بود که وب سایت PayPal، بزرگ ترین کارگزار مالی در دنیا، مورد حمله امنیتی قرار گرفت. شاید رخ دادن این اتفاق برای چنین وب سایت بزرگی، و مقایسه ای بین وب سایت های این چنینی با وب سایت های کوچک و نقلی ما، کاملاً بیانگر آسیب پذیر بودن، و اهمیت بروز نگه داشتن و برقراری امنیت وب سایت ها باشد.

در رابطه ها با CMS های آماده ای مثل وردپرس، جوملا و غیره نیز، دلیل اصلی ارائه و دریافت این بروز رسانی ها، اغلب همین مسائل امنیتی می باشد. بیش از ۹۰% بروز رسانی های سیستم های مدیریت محتوای آماده، شامل رفع مشکلات فنی و امنیتی می شود. درنتیجه برای ایمن نگه داشتن وب سایت خود، بهتر است این بروز رسانی ها را جدی بگیرید!

بروز رسانی و امنیت وردپرس

چه زمانی بروز رسانی کنیم؟

در اکثر مواقع، اولین کاری که صاحبان و مدیران وب سایت های وردپرسی بلافاصله پس از دیدن پیغام بروز رسانی و موجود بودن نسخه جدید انجام می دهند، این است که نسخه وردپرس وب سایت خود را ارتقا می دهند.

شاید عجیب باشد، اما این کار کاملاً اشتباه است! بروز رسانی ها هرچقدر هم حیاتی باشند، پیش نیاز های خاص خود را دارند و انجام خودسرانه آنها به هیچ عنوان توصیه نمی شود. داشتن اطلاعات کافی درباره سیستمی که از آن استفاده می کنید، جزو ملزومات استفاده از آنهاست.

به طور کلی هسته وردپرس دارای حجم و میزان قابل توجهی از کد های AJAX و جاوا اسکریپت می باشد. پوسته ها و قالب ها، و همچنین افزونه های وردپرس نیز میزان قابل توجهی از کد های AJAX و جاوا اسکریپت را در خود جای داده اند. همزمانیِ استفاده و اجرای این کد ها ممکن است در مواقعی خاص، باعث کندی و ایجاد مشکل در عملکرد وب سایت یا بخشی از آن شوند.

اگر اهل فن و مطالعه باشید، و یا به اندازه کافی با سیستم های آماده کار کرده باشید، حتماً می دانید که پس از ارائه بروز رسانی برای CMS ها، تمامی توسعه دهندگان پوسته ها و افزونه ها هم سازگاری محصول خود با نسخه جدید CMS را بررسی می کنند تا در صورت مشاهده هرگونه مشکل یا ناسازگاری، آنها هم نسخه جدید و اصلاح شده محصول خود را برای سازگاری هر چه بیشتر با آخرین نسخه CMS ارائه دهند.

خط قرمز شما درست همینجاست!

هر زمان که وب سایتی را با استفاده از CMS وردپرس، قالب و افزونه های دلخواه نصب می کنید، نسخه های زمان نصب آنها را به خاطر بسپارید. به طور کلی، اختلاف زیاد بین نسخه بروز رسانی شده و نسخه نصب شده اولیه CMS وردپرس، به احتمال زیاد باعث ایجاد بهم ریختگی های ظاهری یا عملکرد بخش هایی از سایت خواهد شد. مگر آنکه علاوه بر وردپرس، امکان بروز رسانی قالب و تمامی افزونه های مورد استفاده نیز وجود داشته باشد.

به عنوان مثال، فرض کنید یک وب سایت وردپرسی را با استفاده از قالب دلخواه و افزونه هایی نظیر ویژوال کامپوزر (Visual Composer)، اسلایدر روولوشن (Slider Revolution) و افزونه هایی از این دست راه اندازی کرده اید. اگر نسخه وردپرس سایت شما هنگام نصب، ۴.۳ بوده، و پس از گذشت چند ماه و به مرور، این نسخه را به ۴.۹ ارتقا داده باشید، احتمال ایجاد مشکلات در ظاهر و عملکرد سایت بسیار بالا خواهد بود.

درنتیجه پیش از انجام هر بروز رسانی، ابتدا از در دسترس بودن بروز رسانی های مربوط به قالب و افزونه های وب سایت خود نیز اطمینان حاصل کنید.

کپی برداری از محتوای این مقاله، در صورت ذکر منبع، هیچ مانعی ندارد.

ارسال دیدگاه

2 × یک =

عبارت مورد نظر را وارد کرده و بروی دکمه جستجو کلیک کنید.